Zgrabnie ujęta animacja, nowe projekty, stare serie, ciekawe techniki.
niedziela, 23 listopada 2008
Obraz i Dźwięk czyli Akcja Animacja

W czasie gdy kończy się festiwal Etiuda&Anima w Krakowie, Warszawa oferuje fanom animacji skromny, 2-dniowy event 'Akcja Animacja', celebrujący 60-lecie polskiego filmu animowanego. Odbywa się on w Teatrze Studio, 22 i 23 listopada.

Co w programie? Otóż, zważając na to jak długim okresem jest 60 lat, zdecydowanie za mało. W sobote miała miejsce promocja książki 'Polski Film Animowany' (o tym za chwilę) oraz happening 'Wilkanoc VI', w wykonaniu rysownika/animatora Mariusza Wilczyńskiego oraz grupy Pink Freud. Dzisiaj w Teatrze studio odbywa się 'Poranek z Animacją dla Dzieci' (po prostu nie mogło tego zabraknąć) oraz koncert Balanescu Quartet. Na tym lista się kończy. Osobiście udało mi się znaleźć czas aby być świadkiem zarówno promocji wspomnianej książki jak i 'Wilkanocy', niedzielne eventy, niestety, pozostaną dla mnie tajemnicą gdyż szkolne obowiązki przywiązują mnie do komputera. Zajmijmy się zatem sobotą.

Promocja książki była wręcz prywatnym spotkaniem autorów (min. Marcin Giżycki i Adriana Prodeus) i ich znajomych, na sali pojawiło się może 15 osób, z czego pod koniec okazało się, że 5 osób siedzących z tyłu to ekipa techniczna obsługująca ekran i rzutnik. Sama publikacja była dostępna do przejrzenia na spotkaniu, jednak kupić będzie ją można dopiero za 2 tygodnie, z przyczyn bliżej nieokreślonych, ale związanych z drukarnią. Biorąc pod uwagę fakt, że cała książka została ukonczona w rok (!), 2-tygodniowe opóźnienie nie wydaje się być dużym problemem. Ważne jest aby uświadomić sobie, że jest to pierwsza tego typu publikacja od lat 70, nie istnieją inne książki poświęcone animacji polskiej. Na spotkaniu poruszony został temat okładki, rozdziału dotyczącego lat 90 oraz parę innych ogólnych kwestii (jak cena- 40 zł). Następnie wyświetlonych zostało parę filmów z 'Antologii Polskiej Animacji Eksperymentalnej', i na tym skończyła się promocja.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem soboty była 'Wilkanoc VI', połączenie happeningu, koncertu i animacji. Główną gwiazdą był Mariusz Wilczyński, który siedząc przy sztaludze rysował różne sceny i postaci, podczas gdy muzycy z zespołu Pink Freud starali się dopasować dżwięki do jego ruchów i kształtów powstawających na kartce. Ile było w tym improwizacji a ile przygotowania- tego nie jestem w stanie stwierdzić, jednak samo doświadczenie było bardzo ciekawe. Prócz tego wyświetlane były wcześniejsze animacje artysty, z podkładem muzycznym i bez, a także z muzyką na żywo, wykonywaną, oczywiście, przez 'Pink Freud'.

Osobiście bardzo podobała mi się 'Wilkanoc'. Przy tworzeniu teledysków animowanych to muzyka stworzona jest pierwsza i to do niej dopasowuje się obraz, w przypadku filmów animowanych animację wymierza się do  scenariusza i  dialogów (choć tu bywają wyjątki). Tutaj mieliśmy do czynienia z zupełnie odwrotnym procesem, obraz był 'pierwszy' przez co efekt połączenia go z muzyką był niezwykle ciekawy, a momentami również zabawny. Prócz tego zachwycona jestem  muzykami z 'Pink Freud', na pewno warto się nimi zainteresować.

Cała impreza organizowana była z ramienia 'Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego', warto więc wspomnieć o jego 3 publikacjach poświęconych animacji, a mianowicie 3 antologiach:

animacja23

Książka 'Polski Film Animowany' również zostanie wydany przez 'Polskie Wydawnictwo Audiowizualne'.

Na koniec pragnę jeszcze zaprezentować dwie animacje Mariusza Wilczyńskiego, teledysk dla zespołu 'Republika'- 'Śmierć na pięć', oraz bardziej osobiste dzieło- 'Mojej Mamie' (oba filmy można również zobaczyć na oficjalnej stronie artysty, ale na małym ekraniku):

 

 

 

sobota, 11 października 2008
Animowany Jeż Jerzy- wieści z MFK.

Najpopularniejszy polski jeż, kotrowersyjny bohater komiksów Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka zawita do polskich kin w roku 2010- o czym wiedzą już zapewne fani Jerzego, gdyż o filmie mówi się od dawna. Nadszedł czas aby podzielić się nowymi wieściami na temat produkcji z panelu o Jeżu Jerzym który odbył się na tegorocznym MFK.

Choć panel był dosyć krótki a rysownicy nie zbyt skorzy do rozmowy,  udało się z niego wyciągnąć sporo informacji, głównie dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej. Wiadomo już, że nagrywanie dźwięków weszło w fazę końcową i zrobiony jest cały animatik. Oznacza to, że animowanie jest teraz głównym (jak nie jedynym) zadaniem zespołu.  Planowo w tydzień ma powstawać jedna minuta filmu, a minut ma być ok 90. Stąd też odległa data premiery Jerzego. Live Motivem panelu był temat piersi bohaterek, które jako jedyne animowane są w 3d oraz pogłoski jakoby Kamil 'Kurt' Kochański spóźniał się do pracy i na przeprosiny przynosił reszcie ekipy pączki ;).

Prezentacja multimedialna podzielona była na trailer (jakżeby inaczej), materiał filmowy o aktorach podkładających głos, specjalny materiał na temat odtwórcy roli Jerzego- Borysa Szyca, fragment animatiku, oraz (uwaga!) fragment samego filmu (pierwsze 1,5 minuty). Część z klipów jest już na youtube, zapraszam do oglądania:

Trailer:

 
Fragment Animatiku (podobny do tego z prezentacji):
 
 
 
Borys Szyc jako Jeż Jerzy:
 
 
I jeszcze ciekawostka- trailer sprzed roku:
 
 
Po tej obfitej porcji multimediów zapraszam na oficjalny blog filmu gdzie znaleźć można mnóstwo klipów na temat pracy zespołu, sylwetki poszczególnych rysowników, i wiele innych ciekawostek. Jest on updatowany na bierząco.