Zgrabnie ujęta animacja, nowe projekty, stare serie, ciekawe techniki.
sobota, 15 grudnia 2012
This Land is Mine"This Land is Mine" to sprytna i przewrotna animacja Niny Paley, autorki "Sita Sings the Blues". W założeniu ma być ona ostatnią sceną filmu "Seder-Masochism", którym aktualnie zajmuje się animatorka. Praca nad nim składa się z dwóch części. Pierwsza (już ufundowana na kickstarterze) to nagranie rozmów odbywanych podczas wieczorów sederowych. Druga to planowanie, rysowanie i animacja. Tematem filmu będzie Exodus, a zdobyte nagrania mają służyć za jego narrację. 

Niezależnie od tego czy film powstanie czy nie, "This Land is Mine" świetnie funkcjonuje w krótkiej i odrębnej formie. Utwór pochodzi z oscarowej ścieżki dźwiękowej filmu "Exodus" z 1960 roku. Autorem muzyki jest Ernst Gold, a słowa napisał Pat Boone. Śpiewa go Andy Williams.

Jeśli chcecie się dowiedzieć kto zabija kogo, dokładną listę postaci można znaleźć na blogu Niny Paley. 

poniedziałek, 22 października 2012
Legenda Shangri-La

Kiedy mowa o animacji z Azji, wszyscy od razu patrzą na Japonię, zapominając, że istnieją także inne kraje, w których powstają seriale, filmy i shorty animowane. Choć dominacji japońskiej w tej dziedzinie nie da się zaprzeczyć, warto czasem spojrzeć także na produkcje "z kontynentu". Moją uwagę ostatnio przyciąga animacja chińska, której zresztą postaram się poświęcić więcej wpisów. Dziś prezentuje bardzo udaną i klimatyczną produkcje krótkometrażową "Legenda Shangri-La":Film jest adaptacją klasycznej chińskiej opowieści autorstwa poety Tao Yuan Ming, o tytule "Wiosna Rozkwitającej Brzoskwini". Tematem jest utopia, "Shangri La". Miejsce odcięte od świata, gdzie ludzie żyją bez zmartwień, chorób i - co najważniejsze - podatków. Istotności ostatniego czynnika nie sposób przecenić. 

Sposób poruszania się postaci jest bardzo prosty, ale sprytny. Choć mimika wydaje się być banalna, to nie ma problemu ze zrozumieniem gestów i intencji bohaterów. Tła są jak wyjęte ze starych obrazów i cieszą oko, choć mnie głównie ucieszyła szczególnie ujmująca świnka z uroczymi wzorkami na zadku.

Reżyserem krótko-metrażówki jest Chen Ming, co oczywiście nikomu nic nie mówi. Więcej napisać można o samej firmie produkującej short - GDC (Global Digital Creations Holdings Limited). To firma specjalizująca się w animacji 3D i na swoim koncie ma więcej artystycznych shortów, choć zapewne jej główne dochody pochodzą z animowania produkcji takich jak "Strawberry Shortcake" czy "Lego Ninjago". GDC zajmuje się także efektami specjalnymi. Wszelkie informacje na temat firmy można znaleźć na ich oficjalnej stronie. Umieszczone są tam również przykładowe sceny z ich produkcji i "demo-reel'e".

piątek, 29 maja 2009
Kinematograf

Już 17 czerwca swoją premierę będzie miał najnowszy film Tomasza Bagińskiego ('Katedra', 'Sztuka Spadania') zatytułowany 'Kinematograf' - adaptacja komiksu Mateusza Skutnika:

 
Film opowiada o alternatywnej historii powstania kinematografu, niezwykle cenionej w świecie komiksu. Więcej o fabule powiedzieć nie mogę, myślę też że mijałoby się to z celem, z racji bliskiej daty premiery. 
 
kolory
 
Bardzo podobają mi się kolory - przyciszone i ciepłe. Przewija się brązowy, zielony i beżowy, ciekawe czy taka stylistyka utrzyma się przez cały film. Animacja jest krótkometrażówką, trwa 12 minut, ale same pokazy (daty dla każdego miasta można znaleźć na stronie studia 'Platige Image') będą wzbogacone o dodatkowe materiały i spotkania z twórcami.
 
Prócz 'Kinematografu' mówi się o drugim filmie w reżyserii Bagińskiego - 'Wszycy Święci':
 
wszyscy swieci
 
Scenariusz do 'Wszystkich Świętych' napisali Bartek i Tomasz Minkiewiczowie, autorzy popularnego komiksu Wilq. Współpracowali oni także z ekipią podczas produkcji, toteż rezulatat może być bardzo ciekawy.
 
Oba filmy bardzo mnie cieszą. Co prawda jeszcze ich nie widziałam, ale mam nadzieje, że udowodnią, po raz kolejny, jakich mamy uzdolnionych komiksiarzy, grafików i animatorów. 
 
 
środa, 13 maja 2009
The Tale of How
Dziś chciałabym podzielić się oryginalną i wystylizowaną animacją o tytule 'Tale o How' (w dosłownym tłumaczeniu: 'opowieść o tym jak /się to stało/'):
 
Tekst utwóru znaleźć można tutaj.
 
Historia opowiada o dziwnych stworzeniach - 'Piranhas' ('piranie' podobne do ptaka Dodo), które żyją na grzbiecie ogromnej ośmiornicy o imieniu Otto. Morski stwór potrzebuje jedzenia, a jego pożywieniem okazują się być właśnie 'Piranhas'. Choć te starają się udobruchać Otto swoim śpiewem, ośmiornica nie słyszy ich przez wodorosty i muszle które zalegają jej w uszach. Zdesperowane Dodo wysyłają mnóstwo listów S.O.S w butelkach na otwarte morze i czekają na pomoc. Na ratunek przybywa im sprytna mysz Eddy, która znajduje sposób na to jak oszukać potwora.
 
'Tale of How' brzmi jak typowa opowieść na dobranoc, ale jej wykonanie nadaje historii innego wymiaru. Niezwykle wypracowany styl sprawia, że widz ogląda animację wile razy, szukając kolejnych szczegółów, ukrytych w przepychu barw i kształtów. Przepych to również znak rozpoznawczy autorów filmu - członków grupy 'The Black Heart Gang'. Należą do niego Ree Treweek, Jannes Hendrikz, i Markus Smit. Cała trójka pochodzi z RPA, mieszkają w Cape Town. 
 
'Tale of How' nie jest jedynym projektem grupy. Na swoim koncie 'Gang' ma rówenież teledysk 'Ringo' oraz parę reklam. Na szczególna uwagę zasługuje baśniowy spot ciastek:
 
 
Klip jest czarujący i świetnie zaprojektowany. Grupą docelową reklamy są dzieci, toteż magiczne postaci i domki w drzewach idealnie pasują do przekazu. Innym ciekawym filmikiem jest 'Sea Orchestra' zrealizowana dla linii lotniczych:
 

'Black Heart Gang' pracuje nad produktami czysto komercyjnymi, ale to 'The tale of how' jest ich głównym projektem. Wraz z 'Ringo' i planowanymi 'Tale of Then' i 'Tale of When', filmy tworzą universum 'Household' (domostwo). Fabuła nadchodzącego 'Tale of Then' ma skupiać się na postaci ośmiornicy Otto.

Wszystkie filmy 'Black Heart Gang' można znaleźć na ich oficjalnej stronie. Prócz tego na koncie użytkownika 'Shy the Sun' na serwisie Vimeo znjadziemy widea 'the making off', które przybliżają szczegóły powstawania niektórych klipów. Są one niezłą gratką dla interesujących się samym procesem animowania i projektowania. 

sobota, 28 marca 2009
Her Morning Elegance

Dziś chciałabym podzielić się bardzo sympatycznym i spokojnym teledyskiem piosenki 'Her Morning Elegance':

 
Kompozytorem a równocześnie reżyserem jest pochodzący z Izraela Oren Lavie. Prócz niego nad teledyskiem pracowała para animatorów - Yuval Nathan i Merav Nathan oraz fotograf Eyal Landseman. Zdjęcia trwały 2 dni, ale przygotowania do kręcenia 4 tygodnie, a ekipa pracowała prawie za darmo.
 
Wideo jest bardzo przyjemne w odbiorze, nawet jeśli ktoś nie przepada za takim rodzajem muzyki. Prostota pokoju, łóżka i ubrań pozwala zabłysnąć rudowłosej aktorce i podkreśla oryginalność samego pomysłu. Rytm chodzenia postaci pasuje do utworu, tak samo jak sceny do tekstu. Na szczególną uwagę zasługują ubrania udające ptaki i ryby - apaszka-meduza i ławica skarpetek są po prostu urocze.
 
Szkoda, że nie ma więcej takich teledysków - przemyślanych, pomysłowych. Ostatnio jedyne co serwuje nam MTV (w przerwie pomiedzy 'room raiders' a 'date my mom') to powtórzone schematy, lub do bólu dosłowne i banalne interpretacje piosenek. Oczywiście, kiepskich teledysków zawsze było, jest i będzie pełno - tak już ten świat jest skonstruowany - i być moze to właśnie dlatego 'Her Morning Elegance' tak bardzo cieszy...
 
1 , 2