Zgrabnie ujęta animacja, nowe projekty, stare serie, ciekawe techniki.
sobota, 18 października 2008
Sita Sings the Blues

Kalevala, Beowulf, Pieśń o Nibelungach- słynne europejskie eposy doczekały się wielu ekranizacji, na przedstawieniach zaczynając a kreskówkach i grach kończąc. Mimo to, żaden z nich nie dorobił się się tak pokrętnej interpretacji jak Hinduska 'Ramajana'-  opisująca dzieje Ramy, wcielenia boga Wisznu. W owej interpratacji to nie bohaterski Rama będzie głównym bohaterem ale jego żona Sita, która, jak się okazuje, śpiewa blues:

 

Aby zrozumieć koncepcję filmu należy, oczywiście, mieć względne pojęcie o 'Ramajanie' i jej postaciach, oraz znać prywatną historię autorki- Niny Paley. Mąż artystki, podczas  pobytu w Indiach, zadecydował o zakończeniu ich związku- zakomunikował to swojej byłej ukochanej mailem. Co jednak Sita ma z tym wspólnego? Ona również zostaje porzucona przez swego męża (na pytania w jaki sposób i dlaczego odsyłam do samej 'Ramajany' lub innych źródeł). W 82-minutowej animacji 'Sita Sings the Blues', hinduski epos, utwory Annette Hanshaw oraz opowieść o współczesnych problemach porzuconej kobiety łączą się w całość.

Dlaczego 'Sita' jest warta uwagi? Ponieważ jest produkcją całkowicie niezależną. Nina Paley sama stworzyła cały film, bez pomocy dodatkowych animatorów i grafików, współpracowała jedynie z muzykami i operatorami dźwięku. Animacja jest wynikiem 5 ciężkich lat pracy jednej osoby. Oczywiście, fakt ten wzbudza wielki zachwyt i podziw (nie ma innej możliwości), ale film wcale nie musi wywoływać podobnych emocji. Sam trailer sugeruje jakoby produkcja miała być zywiołowa i dynamiczna, jednak duża część filmu (co wiem jedynie z opowieści gdyż całosci nie udało mi się jeszcze zobaczyć) wygląda następująco:

 

O popularności 'Sity' decydują nie tylko odczucia wizualne ale również gusta muzyczne. Jeśli ktoś nie lubi Annette Hanshaw i utworów z lat 20 minionego wieku, nie polubi również filmu. 

Gdzie zobaczyć  'Sita Sings the Blues'? Animacja miała swoją premierę na festiwalu w Berlinie w lutym tego roku i wciąż gości na kulturowych imprezach- o ich datach można przeczytać na oficjalnej stronie filmu. Prócz tego fragmenty produkcji obejrzeć można na YouTube. Na dvd i szerszą dostępność trzeba będzie jeszcze poczekać, gdyż Nina  Paley wciąż walczy o producentów i boryka się z prawami autorskimi do kompozycji utworów. Jej ciągłe starania i problemy można śledzić na blogu artystki.

sobota, 11 października 2008
Animowany Jeż Jerzy- wieści z MFK.

Najpopularniejszy polski jeż, kotrowersyjny bohater komiksów Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka zawita do polskich kin w roku 2010- o czym wiedzą już zapewne fani Jerzego, gdyż o filmie mówi się od dawna. Nadszedł czas aby podzielić się nowymi wieściami na temat produkcji z panelu o Jeżu Jerzym który odbył się na tegorocznym MFK.

Choć panel był dosyć krótki a rysownicy nie zbyt skorzy do rozmowy,  udało się z niego wyciągnąć sporo informacji, głównie dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej. Wiadomo już, że nagrywanie dźwięków weszło w fazę końcową i zrobiony jest cały animatik. Oznacza to, że animowanie jest teraz głównym (jak nie jedynym) zadaniem zespołu.  Planowo w tydzień ma powstawać jedna minuta filmu, a minut ma być ok 90. Stąd też odległa data premiery Jerzego. Live Motivem panelu był temat piersi bohaterek, które jako jedyne animowane są w 3d oraz pogłoski jakoby Kamil 'Kurt' Kochański spóźniał się do pracy i na przeprosiny przynosił reszcie ekipy pączki ;).

Prezentacja multimedialna podzielona była na trailer (jakżeby inaczej), materiał filmowy o aktorach podkładających głos, specjalny materiał na temat odtwórcy roli Jerzego- Borysa Szyca, fragment animatiku, oraz (uwaga!) fragment samego filmu (pierwsze 1,5 minuty). Część z klipów jest już na youtube, zapraszam do oglądania:

Trailer:

 
Fragment Animatiku (podobny do tego z prezentacji):
 
 
 
Borys Szyc jako Jeż Jerzy:
 
 
I jeszcze ciekawostka- trailer sprzed roku:
 
 
Po tej obfitej porcji multimediów zapraszam na oficjalny blog filmu gdzie znaleźć można mnóstwo klipów na temat pracy zespołu, sylwetki poszczególnych rysowników, i wiele innych ciekawostek. Jest on updatowany na bierząco.