Zgrabnie ujęta animacja, nowe projekty, stare serie, ciekawe techniki.
niedziela, 27 listopada 2011
My Little Pony: Friendship is Magic

mlp

"My Little Pony" nigdy nie należał do moich ulubionych programów dla dzieci. Odcinki spod znaku "Małego Kucyka" charakteryzowały lejący się z ekranu róż, wysokie głosiki postaci oraz przesłodzone dialogi, co skutecznie mnie odstraszało. Wszystko to jednak zmieniło się wraz z nadejściem "My Little Pony: Friendship is Magic" czyli "Mój Mały Kucyk: Przyjaźń to Magia"! Obecnie nucę piosenki z serialu, co tydzień oglądam kolejny odcinek i dyskutuje z koleżankami (ze studiów!), który z kucyków jest najfajniejszy. Nie jestem zresztą odosobnionym przypadkiem. Cały internet oszalał na punkcie nowej odsłony produktu Hasbro. Remiksy, fan widea, montaże zdjęć, memy i ikonki z kucykami zapełniają fora, blogi i podcasty. Czas poczuć magię przyjaźni!

Głównymi bohaterkami ""Mój Mały Kucyk: Przyjaźń to Magia" jest sześć przeuroczych żeńskich kucyków o wdzięcznych imionach: Twilight Sparkle, Applejack, Pinkie Pie, Rarity, Fluttershy i Rainbow Dash. Wszystkie mieszkają w miasteczku Ponyville. W każdym odcinku uczą się czegoś nowego o przyjaźni i swoją lekcję przekazują listem do samej władczyni kucyków, księżniczki Celestii. Ich przygody są bardzo zróżnicowane. Zadaniem bohaterek może być utrzymanie w tajemnicy urodzinowego przyjęcia-niespodzianki, posprzątanie po zimie, przegonienie smoka z pobliskiej góry lub nawet... uratowanie całego świata. Każda z postaci reprezentuje jeden z "Elementów Harmonii" - uczciwość, dobroć, hojność, śmiech, lojalność i magię. Razem ukazują one prawdziwą potęgę przyjaźni, która potrafi pokonać każde zło zagrażające kucykom. Choć odcinków wymagających od bohaterek ratowania świata jest tylko cztery, to sama ich obecność przywodzi na myśl takie seriale jak "Czarodziejka z Księżyca" lub "Winx". Podobieństwem pomiędzy produkcjami jest również wyraźne zróżnicowanie i wyspecjalizowanie bohaterek w danej dziedzinie - pozwala to widzom łatwiej wybrać ulubioną postać i identyfikować się z nią. I tak Twilight Sparkle studiuje magię i jest bardzo rozsądna, Applejack pomaga rodzinie na farmie i nie boi się ciężkiej pracy, Pinkie Pie wygłupia się w cukierni, Rarity projektuje ubrania, Futtershy dba o zwierzęta, a Rainbow Dash cały czas trenuje latanie by stać się najszybszym pegazem pod słońcem. 

grupowe

Niezależnie od tego co robią urocze bohaterki w danym odcinku, zawsze można się pośmiać. Humor gra kluczową rolę w serialu i jest jedną z przyczyn jego olbrzymiej popularności. Pozwolono postaciom wariować, wpadać w przerysowane napady gniewu i smutku, reagować z przesadą, operować sarkazmem oraz wykrzywiać twarze w najprzeróżniejsze grymasy. Mimika kucyków jest momentami niewiarygodna. Wszystko to wspomaga bardzo dobry angielski dubbing. Jego wysoka jakość ujawnia się zwłaszcza w piosenkach. Najpopularniejszą z nich jest "Winter Wrap Up", pochodząca z odcinka o sprzątaniu zimy. Polska wersja językowa, emitowana na "MiniMini", została zrealizowana bardzo poprawnie i porządnie, choć tradycyjnie nie dorównuje oryginałowi. Pozostawiono oryginalne imiona bohaterek, co jednym się podoba, a innych doprowadza do szału. 

Powodem, dla którego ludzie zaczęli oglądać nową odsłonę "kucyków pony" jest przyciągający wzrok styl. Kucyki zostały całkowicie odmienione przez Lauren Faust, animatorkę znaną z pracy przy "Atomówkach" i "Domu dla zmyślonych przyjaciół pani Foster" (jej mężem jest Craig McCracken, pomysłodawca obydwu kreskówek). Nowe kucyki są szczupłe, nowoczesne, ale wciąż urocze. Zrezygnowano ze zbyt jaskrawych barw poprzednich serii i wszechobecnego różu. Metamorfozę przeszły także lokalizacje. Ciepła kolorystyka, obłe kształty i subtelne zawijasy sprawiają, że sama chciałabym zamieszkać w przytulnym Ponyville.

ponyville

"Mój Mały Kucyk: Przyjaźń to magia" to obecnie perełka w animacji dla dzieci. Serial ogląda też mnóstwo dorosłych. Powstało nawet specjalne określenie na mężczyznę oglądającego kucyki: brony (zestawienie słów "bro" i "pony"). Przy tak dużym zainteresowaniu zawsze pojawia się pytanie o dalszy rozwój serii. Aktualnie w Stanach emitowany jest drugi sezon, w którym zmniejszyła się rola kreatywna Lauren Faust. Mimo to zmiany w stosunku do pierwszego sezonu są minimalne, a reakcja na nowe odcinki bardzo pozytywna. Wszystko wskazuje na to, że "Mój Mały Kucyk: Przyjaźń to magia" będzie jeszcze długo gościć na ekranach naszych telewizorów ucząc widzów tajemnic przyjaźni i śmieszyć zwariowanymi żartami. Być może wierni fani zostaną nawet wynagrodzeni pełnometrażowym filmem telewizyjnym? Z mocą przyjaźni wszystko jest możliwe!