Zgrabnie ujęta animacja, nowe projekty, stare serie, ciekawe techniki.
Blog > Komentarze do wpisu
Dali i Disney

Mrówki przemieniające się w rowery, kobiety z głowami ulotnymi jak dmuchawce- to nie są obrazy, które spodziewalibyście się zobaczyć w filmie Disney'a. Świat jest jednak pełen niespodzianek- takich jak 'Destino'.

'Destino' (czyli 'przeznaczenie'- tytuł pochodzi od ballady 'Destino' autorstwa Armando Dominguez'a, będącej równiez tłem muzycznym w animacji) to krótkometrażowy film animowany, wynik kooperacji Walta Disney'a i Salvadora Dali. Ci dwaj, światowej sławy artyści zapoczątkowali pracę nad storyboardami i projektami w 1945 roku, lecz nigdy nie ujrzeli jej końca. Nie wiadomo, czy to z powodu braku funduszy, czy też problemów z pogodzeniem surrealistycznych wizji hiszpańskiego malarza z realiami klasycznej animacji, projekt został wstrzymany... aż do 1999 roku. Wtedy Roy Edward Disney i Dominique Monfrey postanowili doprowadzić 'Destino' do końca.

Film miał swoją premiere w 2003 roku. Opowiada o miłości boga Kronosa do śmiertelnej kobiety- w surrealistyczny sposób:

 

 

Choć klip to tylko dwie złożone reklamy, oddaje klimat produkcji. Żeby obejrzeć całość, potrzeba więcej starań. Jednym wyjściem jest zobaczenie wystawy w 'Museum of Modern Art'w Nowym Jorku- 'Dalí: Painting and Film':

dali

Choć jest to opcja raczej nie osiągalna, warto wejść na e-strone wystawy (online exhibition), i obejrzec szkice i dzieła artysty:

szkic

projekt

Prócz wystawy, jedynym wyjściem jest sciągnięcie animacji, przez torrent, lub inne programy. Przy odrobinie szczęścia na pewno coś się znajdzie.

 

 

 

sobota, 13 września 2008, zuziako

Polecane wpisy

Komentarze
2008/09/18 12:46:42
Niesamowite, Salvador Dali jest jednym z moich ulubionych artystów ale nie miałam pojęcia, że współpracował z Disney Pictures, aż mi głupio, że o tym nie wiedziałam ^^ Fantastyczna notka :)
-
2008/09/21 14:13:03
Dzięki wielkie:) Myślę że niewiele osób o tym wie, zważając na to jak trudno znaleźć 'Destino', nigdy nie wydano DVD z animacją, projekt nie był reklamowany...
-
cebrita
2008/09/21 16:42:59
fajny pomysł na bloga!
-
2008/09/22 10:27:18
Dzieki za ta notke :) szkoda ze tej wystawy nie mozna obejrzec w Europie. Ale poszukam Destino napewno... chyba ze ktos ma mozliwosc przeslania jej w jakis sposob :D
-
2008/09/28 12:32:00
Ja niestety nie posiadam destino, miałam szczęście zobaczyć je na wspomnianej wystawie...